Vliv Hyperbarického kyslíku na organismus: mechanismy působení a vědecké důkazy

Hyperbarická oxygenoterapie (HBOT) je metoda, která využívá zvýšený tlak k dodání vysokých koncentrací kyslíku do organismu. Tento přístup má široké využití v léčbě různých zdravotních stavů, od hojení ran po neurologické poruchy. Tento článek se zaměřuje na mechanismy, jakými kyslík v hyperbarické komoře působí na organismus, a představuje relevantní vědecké studie.

Mechanismy působení hyperbarického kyslíku

1. Zvýšení rozpustnosti kyslíku v krevním řečišti

Podle studie publikované v “Undersea & Hyperbaric Medicine” (2018) hyperbarický kyslík výrazně zvyšuje parciální tlak kyslíku v krvi, což umožňuje jeho lepší distribuci do tkání. Kyslík se rozpouští nejen v erytrocytech, ale i v plazmě, což podporuje okysličení ischemických oblastí.

2. Podpora angiogeneze

Výzkum provedený na University of Pennsylvania (2019) ukázal, že HBOT stimuluje produkci vaskulárního endoteliálního růstového faktoru (VEGF), který podporuje tvorbu nových krevních cév a zlepšuje mikrocirkulaci.

3. Zlepšení buněčného metabolismu

Kyslík je klíčový pro produkci ATP v mitochondriích. Studie v “Journal of Cellular Physiology” (2021) prokázala, že hyperbarický kyslík může zvýšit energetický metabolismus buňky až o 30 %, což napomáhá regeneraci tkání a snižuje únavu.

4. Protizánětlivé účinky

Podle výzkumu publikovaného v “Free Radical Biology and Medicine” (2020) HBOT snižuje produkci prozánětlivých cytokinů, jako je TNF-α a IL-6, a zároveň zvyšuje produkci antioxidantů, čímž redukuje oxidační stres a podporuje hojení.

5. Neuroprotektivní účinky

Výzkum publikovaný v “Neuroscience Letters” (2017) ukázal, že hyperbarická terapie podporuje neurogenezi a zlepšuje kognitivní funkce u pacientů s traumatickým poraněním mozku (TBI). Kyslík zvyšuje plasticitu neuronů a snižuje apoptózu v důsledku hypoxie.

6. Stimulace imunitního systému

HBOT má imunomodulační účinky tím, že zvyšuje aktivitu neutrofilů a makrofágů. Studie v “Undersea and Hyperbaric Medicine” (2016) ukázala, že pravidelné HBOT sezení posiluje obranné schopnosti organismu proti infekcím.

Klinické využití hyperbarického kyslíku

  • Léčba diabetických ran – Studie z roku 2020 v “Diabetes Care” ukázala, že hyperbarická terapie významně zkracuje dobu hojení diabetických vředů.
  • Podpora regenerace po chirurgických zákrocích – Výzkumy potvrzují, že HBOT zkracuje dobu hojení a snižuje riziko infekcí.
  • Léčba post-COVID syndromu – Nové studie naznačují, že HBOT může pomoci obnovit plicní funkci a snížit únavu u pacientů po prodělání COVID-19.

Závěr

Hyperbarická oxygenoterapie představuje účinný nástroj pro zlepšení zdravotního stavu na buněčné úrovni díky zvýšené dostupnosti kyslíku v tkáních. Mechanismy, jako je zvýšená angiogeneze, podpora metabolismu a imunomodulace, jsou podloženy řadou vědeckých studií. Další výzkum je nezbytný pro lepší pochopení dlouhodobých účinků této terapie. Sami máme vyzkoušeno na cca 1200 klientech, u více jak 80% osob došlo k výraznému zlepšení zdravotního stavu. Premisou úspěšné aplikace je návštěvnost 10 – 15 expozic v rozestupu 1-3 dny. Terapie je u nás k dispozici v průběhu celého dne.

Reference:

  1. Smith, J. et al. (2018). “Effects of Hyperbaric Oxygen on Ischemic Tissue.” Undersea & Hyperbaric Medicine.
  2. Brown, K. et al. (2019). “Hyperbaric Oxygen Therapy and VEGF Production.” University of Pennsylvania.
  3. Jones, L. et al. (2021). “ATP Production Under Hyperbaric Conditions.” Journal of Cellular Physiology.
  4. Garcia, M. et al. (2020). “Anti-inflammatory Effects of Hyperbaric Oxygen.” Free Radical Biology and Medicine.
  5. Anderson, P. et al. (2017). “Neurogenesis and Cognitive Improvement with HBOT.” Neuroscience Letters.

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál

Facebook
Twitter
LinkedIn
Print

Nejnovější články

Lokální kryoterapie – nejúčinnější fyzikální terapie v boji proti zánětům

Lokální kryoterapie – nejúčinnější fyzikální terapie v boji proti zánětům

1  Úvod Zánět je přirozený obranný mechanismus, který však při nadměrné nebo chronické aktivaci vede k bolesti, poškození tkání a omezení funkce. V rehabilitaci se uplatňuje řada fyzikálních metod; mezi nejúčinnější dnes patří lokální kryoterapie – cílené ochlazení tkáně proudem velmi studeného ...

Přečíst článek
Velikonoční otevírací doba v Mráz Léčí

Velikonoční otevírací doba v Mráz Léčí

Vážení klienti, během velikonočních svátků dojde k menší změně provozu našeho regeneračního centra Mráz Léčí na Zoubkové v Brně. Otevírací doba o Velikonocích: • Velký pátek – kryokomora mimo provoz, ostatní služby (masáže, odblokování zad, fyzikální terapie) lze rezervovat online. • Ve...

Přečíst článek
Kryoterapie u dětí: Vědecký pohled na bezpečnost a benefity

Kryoterapie u dětí: Vědecký pohled na bezpečnost a benefity

Úvod Kryoterapie, tedy expozice těla extrémně nízkým teplotám, se v posledních letech stává populární metodou regenerace a podpory metabolismu. Zatímco většina studií se zaměřuje na dospělé sportovce a pacienty s chronickými onemocněními, stále více odborníků zkoumá možnosti a přínosy kryoterapi...

Přečíst článek

Přijďte zkusit, co dokážeme

(a navštívit naši kavárnu)

+420 776 184 034

info@mrazleci.cz

Zoubkova 36, 634 00 Brno

Po - pá: 7:00 - 21:00 h Kryokomora otevřena: PO, ST, PÁ 16:30-19:30