Uvolnění achilovky – pomocí masáže

Bolesti Achillovy šlachy jsou častým problémem, zejména u aktivních lidí a sportovců. Může nastat i po zdánlivě nenáročném výkonu – jako je třeba dlouhá chůze. Již při pocitu únavy této šlachy je potřeba začít jednat. Správně provedená masáž může přinést úlevu a urychlit regeneraci. Tato autoterapie vám umožní uvolnit napjatou oblast a zmírnit bolest. Zde je podrobný postup, jak si můžete pomoci sami:


1. Příprava a zahřátí oblasti

Než začnete s masáží, jemně zahřejte oblast kolem Achillovy šlachy. Můžete použít teplý obklad nebo infračervené světlo na několik minut, aby se svaly a tkáně připravily na masáž. Pokud máte k dispozici protizánětlivou mast, naneste ji v tenké vrstvě na šlachu i okolí, což podpoří její účinek během masáže.


2. Masáž pod patou a podél patní kosti

Masírování začněte jemnými tahy kolem patní kosti a oblasti pod patou.

  • Začněte pod patou: Prsty jemně tlačte na oblast pod patou, kde se Achillova šlacha připojuje k patní kosti. Používejte pomalé, krouživé pohyby a postupně zvyšujte tlak, ale jen do té míry, jak vám to bude příjemné.
  • Pokračujte podél patní kosti: Pohybujte se prsty podél patní kosti a směřujte nahoru směrem k Achillově šlaše. Střídejte různé techniky, například hnětení nebo lehký tlak, čímž podpoříte prokrvení a uvolníte napětí.

3. Masáž Achillovy šlachy a poloviny lýtka

Jakmile je oblast kolem paty prohřátá a uvolněná, přejděte na samotnou Achillovu šlachu a postupně až k lýtkovému svalu.

  • Šlacha: Prsty jemně klouzejte podél Achillovy šlachy směrem nahoru, až přibližně do poloviny lýtka. Začněte jemně a postupně tlak zvyšujte, podle toho, jak bude oblast reagovat. Pokud cítíte citlivá místa nebo ztuhlost, věnujte těmto bodům více času, ale stále pracujte opatrně.
  • Lýtko: Pokračujte masáží lýtka, kde se Achillova šlacha upíná na svaly. Hněťte svaly lehkými pohyby od zdola nahoru, což podpoří prokrvení a uvolnění.

4. Protažení Achillovy šlachy na závěr

Po masáži je důležité Achillovu šlachu jemně protáhnout, aby se podpořila její pružnost a uvolnila napětí.

  • Protažení do všech směrů: Postavte se čelem ke zdi, jednu nohu dejte dopředu a druhou natáhněte dozadu. Pata zadní nohy zůstává na zemi a postupně přenášejte váhu dopředu, až ucítíte mírné protažení v Achillově šlaše. Podržte po dobu 20–30 sekund a poté opakujte na druhou nohu.

5. Frekvence a doporučení

Pokud cítíte únavu nebo první příznaky bolesti v Achillově šlaše, začněte s touto masáží co nejdříve. V případě již rozvinuté bolesti je vhodné masáž provádět třikrát denně. Při každé masáži můžete použít protizánětlivou mast, která zvýší efektivitu terapie a podpoří snížení zánětu.


Díky této pravidelné autoterapii můžete podpořit regeneraci Achillovy šlachy a snížit riziko vzniku závažnějšího zranění.

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál

Facebook
Twitter
LinkedIn
Print

Nejnovější články

Případová studie: Úleva od chronické bolesti ramene pomocí masáží a baňkování

Případová studie: Úleva od chronické bolesti ramene pomocí masáží a baňkování

Klient: Martin, 30 let Problém:Martin, 30letý muž, trpěl chronickou bolestí ramene způsobenou dlouhodobým přetížením ramenního pletence. Únava ramene, která se původně projevovala pouze občasně, přerostla v trvalou bolest, která omezovala jeho pohyblivost a způsobovala nepohodlí při každoden...

Přečíst článek
Sauna – Regenerace těla a duše s výhodami i riziky

Sauna – Regenerace těla a duše s výhodami i riziky

Saunování patří mezi osvědčené regenerační metody, které si našly své příznivce po celém světě. Sauna působí blahodárně na zdraví a celkovou pohodu, přináší úlevu od stresu a napomáhá regeneraci těla. Přestože má saunování mnoho benefitů, existují i určitá rizika spojená s nadměrným odvodněním ...

Přečíst článek
Piriformis sval: Problémy a možnosti uvolnění

Piriformis sval: Problémy a možnosti uvolnění

Piriformis, nebo hruškovitý sval, je sval nacházející se hluboko v oblasti hýždí, který hraje důležitou roli ve stabilizaci kyčlí a pohybu dolní končetiny. Tento sval může způsobovat bolest a dyskomfort, když je přetížený nebo zkrácený, což vede k tzv. syndromu piriformis. Syndrom piriformis mů...

Přečíst článek

Přijďte zkusit, co dokážeme

(a navštívit naši kavárnu)

+420 776 184 034

info@mrazleci.cz

Zoubkova 36, 634 00 Brno

Po - pá: 7:00 - 21:00 h Kryokomora otevřena: PO, ST, PÁ 16:30-19:30